רומן קווקזי

ספר פרוזה של רחל מדר

הוצאת הורדוס - הוצאה לאור חברתית

רומן קווקזי מתאר 150 שנים של שושלת נשים מפוארת שתחילתה בדרבנט אשר בחבל הקווקז, המשכה בירושלים המנדטורית, וסופה בטבריה של שנות השמונים בישראל. חמישה דורות של נשים מרתקות, שונות זו מזו, שכולן אחוזות בתוך המסורת התרבותית העתיקה שלהן.

חמשת הגיבורות חיות במתכונת קבועה: הן משודכות בגיל צעיר, לעיתים ברגע לידתן, בנעוריהן הן עוברות לחיות בבית החמות שם הם לומדות לנהל משק בית, ואז הן נישאות ואמורות ללדת בנים. מתוך דפוס הציפיות הזה צומחת כל אחת מהגיבורות ומפלסת לעצמה את חייה בדרכה הייחודית. תיילו הסקרנית והיצירתית , אסתר הנועזת והאהובה, רחל החכמה והחזקה, שמחה השברירית והרדופה, ולאה היפה שמנסה להיאבק בשדים של עברה. סיפורה של שושלת הנשים הקווקזיות חושפת את אורח חייהן של נשים במסגרת המשפחה המסורתית ההדוקה, מסגרת שלעיתים מטיבה עם הגיבורות ולעיתים מצרה את צעדיהן עד כדי אומללות. הצורך בהשתייכות ושימור מול התשוקה להתפתח ולמצוא את קולן הם המוטיב המרכזי שעובר כחוט השני בספר.

הסופרת רחל מדר-דדשוב משרטטת ביד אומן רגישה את גלגוליהן של הנשים במשפחתה על  רקע התהפוכות ההיסטוריות במאות האחרונות. היא מפליאה לתאר בעין אוהבת את המסורת הקווקזית העשירה ובמקביל היא משכילה לבטא את הלכי  הנפש המפותלים והנסערים של הגיבורות. רומן קווקזי הוא רומן יפיפה הלופת את הלב ולא מרפה.  

מתוך הכיתוב האחורי על כריכת הספר

כריכת-רומן-קווקזי

מן הביקורות